Virtual Boy یک کنسول بازی ویدیویی است که توسط کمپانی نینتندو توسعه و تولید شده است. این کنسول در سال ۱۹۹۵ (۱۳۷۴) عرضه شد. این کنسول، اولین کنسولی است که قابلیت نمایش گرافیک سه بعدی stereoscopic 3D، نوعی از واقعیت مجازی، را دارا بود. بازیکن از کنسول، به شیوه ای همانند نمایشگر سربند، که مانند نمایشگر تک رنگ قرمز است. بازیها از اثر انطباقی برای ایجاد توهمی عمیق، می شود.

توسعه

از سال ۱۹۸۵، تکنولوژی نمایشگر چشمی LED قرمز، که Scanned Linear Array نام دارد، توسط این کمپانی توسعه یافت. شرکت نیز با طراحی و تولید بازی هایی به کارش ادامه داد. این کمپانی ۴سال برای توسعه و در حقیقت ساخت کارخانه ای اختصاصی در چین زمان گذاشت. نینتندو نیز روی تبدیل ورژن VR32 به طراحی کنسولی مقرون به صرفه و سالم کار کرد.

تعدادی از بخش های تکنولوژی برای نمایش قابلیت های virtual boy مورد استفاده قرار گرفتند. پیش نمایش رانندگی (Driving Demo)، یکی از حرفه  ای ترین پیش نمایش هاست؛ کلیپ ۳۰ ثانیه ای آن، دید اول شخص از رانندگی در خیابان را نشان می دهد. این نسخه دمو در نمایشگاه E3 و CES در سال ۱۹۹۵ نشان داده شد. به عنوان نتیجه ای از افزایش رقابت برای منابع داخلی در نینتندو ۶۴، توسعه نرم افزار virtual boy بدون توجه کامل شرکت انجام شد.

عرضه

این کنسول اولین بار در نیویورک تایمز در نوامبر ۱۹۹۴، پیش نمایش شد و روز بعد در press معرفی شد. کنسول virtual boy در ماه ژوئن سال ۱۹۹۵ در آمریکای شمالی با معرفی بازیهایی همچون Mario’s Tennis عرضه شد. این سیستم در سال ۲۰۰۷، در زمره ۱۰ کنسول برتر قرار گرفت.

بازی ها

اساسا نینتندو، برای این کنسول سه بازی نمایش داده است. برنامه طراحی شده برای این کنسول به این ترتیب بود که سه بازی در هنگام عرضه نمایش داده شود و پس از آن هر ماه دو یا سه بازی نیز عرضه گردد. با توجه به طول عمر کوتاه این کنسول، تنها ۲۲ بازی برای آن عرضه شد. در این بین ۱۹ بازی در ژاپن و ۱۴ تای آن در آمریکای شمالی یع بازار عرضه شد.

امروز

شنیده ها حاکی از آن است که نینتندو در حال بررسی فرصت های VR برای کنسول Nintendo Switch است البته هنور هیچ چیز قطعی نیست اما به هر حال نینتندو  از پیشگامان به کارگیری VR در دنیای بازی است.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] از واقعیت مجازی در بازی های ویدیویی بوده است. کنسول Virtual Boy این شرکت  اگرچه فروش بالایی نداشت از نخستین نمونه های […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *