روبات چهار بازوی ماریمبا (Marimba) از یادگیری ژرف (Deep Learning) برای ساختن موسیقی خود استفاده می کند
مرکز تکنولوژی موسیقی جورجیا که آن را جیل وینبرگ هدایت می کند٬ با ترکیب خلاقیت و مهارت های فنی در روباتیک و هوش مصنوعی به اجرای موسیقی های خارق العاده با روبات ها شهرت دارد. آنها در  پروژه هایی مانند بازوی دوم سایبرنتیک برای درامر (Cybernetic second arm for a drummer)٬ بازوی سوم سایبرنتیک برای درامر (a cybernetic third arm for a drummer)٬ و پروژه های جذاب دیگری که در آنها روبات ها با انسان ها برای ساخت موسیقی بداهه به طرز چشم گیری همکاری می کنند. آخرین چیز معمولا شیمون (Shimon) یک روبات چهار بازو را شامل می شود که می تواند موسیقی را به صورت همزمان تحلیل کند و به طور بداهه با ساززن انسان همکاری کند.

تماشای چنین چیزی بسیار چشم گیر است. اما توانایی نواختن شیمون محدود به آنچه بقیه نوازندگان می نواختند بود. در حال حاضر شیمون با استفاده از یادگیری ژرف به تنهایی به نواختن نوت های یکتا و قابل تحسین می پردازد.

استاد شیمون دانشجوی دکترای جورجیا تک (Georgia Tech) میسون برتن (Mason Bretan) است. ملودی و ساختار  هارمونیک که به آن گوش می دهید خروجی یک ملودی پایه است از یک شبکه ی عصبی آموزش دیده توسط ۵۰۰۰ ترانه ی کامل به همراه ۲ میلیون عنصر موسیقی دیگر عبور کرده است.

 

در قطعه ی دومی که شیمون آن را نواخت٬ برتن از یک ملودی پایه سریع تر استفاده کرد و شیمون به قطعه ای کاملا متفاوت ولی با آهنگ تند تری دست یافت.

دقت به این نکته مهم است که شیمون تنها المان های مختلف موسیقی را که با آن برنامه ریزی شده به هم نمی چسباند٬ یه اینکه به طور تصادفی موسیقی ایجاد کند. نکته ی خارق العاده درباره ی شیمون این است که شبکه ی عصبی ژرف آن به در عمل به هزاران قطعه ی موسیقی گوش فرا داده و نوازندگی های آن نتیجه ی آموخته های آن از این قطعات است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *