مطالعات طراحی صنعتی ID

نرم افزار Sharpr3D

معرفی ابزار های طراحی صنعتی | نرم افزار Shapr3D آیپد پرو
جاناتان آیو یکی از برترین طراحان صنعتی دنیا و طراح محصولات اپل، با طراحی آیپد پرو و Apple Pencil ابزار بسیار جذابی برای طراحان صنعتی خلق کرد. در مورد ویژگی های منحصر به فرد iPad Pro و Apple Pencil در سایت های مختلف مطالب زیادی نوشته شده است، اما غیر از ویژگی های فنی نرم افزار طراحی نیز برای طراحان اهمیت بسیاری دارد چون هنوز بسیاری از نرم افزار های طراحی دسکتاپ برای سیستم عامل iOS منتشر نشده اند اما این  بدین معنا نیست که نرم افزار های مناسب دیگری نباشند، این کم کاری ناشران نرم افزار های مهم طراحی فرصت را برای تیم های برنامه نویسی جدید ایجاد کرده است تا برنامه های جدید و بعضا بهتری را برای طراحی خلق کنند یکی از این برنامه ها Shapr3D است .این برنامه امکانات جالبی را برای طراحان صنعتی فراهم می کند.

طراحی بطری در نرم افزار Shapr3D آیپد پرو

ادامه مطلب …

,

معرفی Mini AR Glasses

تیم طراحی  شرکت خودرو سازی BMW (صنایع موتوری بایرن ) از بهترین تیم های طراحی جهان برخوردار است و تیم خلاق طراحی و طراحی صنعتی این شرکت همواره توانسته است محصولاتی طراحی کند که از جایگاه این شرکت در بازار صیانت نماید. BMW Designworks یکی از شرکت های زیر مجموعه این خودروساز آلمانی است که خدمات مشاوره خلاقانه  ای را جهت رشد و نوآوری در کسب و کار ها ارائه می کند. Designworks عینک واقعیت افزوده ای  برای به کارگیری در خودرو های MINI طراحی کرده است که آشنایی با آن برای علاقه مندان به واقعیت افزوده (AR) و فناوری های نوین می تواند جالب توجه باشد.

طراحی عینک هنری است  که توجه هر میلیمتر از جزییات آن بسیار مهم است. حالا به این موضوع پیچدگی های بیش از اندازه فناوری واقعیت افزوده (AR)  ونیز اتصال آن به خودرو را نیز اضافه کنید. تیم Designworks با  این طراحی به آينده خودروی MINI جهتش کرده است. آينده ای که عینک های AR  می توانند تجارب کاملا جدید از رانندگی را رقم بزنند، آینده ای که در آن میدان دید راننده با  لایه هایی از  اطلاعات دیجیتالی کامل تر می شود.

واقعیت افزوده در رانندگی

مهمترین چالشی که تیم طراحی با آن مواجه شد این بود که چگونه یک دستگاه به شدت فنی را در قالب یک شی خواستنی سبک زندگی مدرن  تبدیل کند در حالی که هویت برند MINI در آن نمایان باشد و در عین حال باید  تجربه ای بی همتا از واقعیت افزوده را برای غنی کردن تجربه رانندگی ارائه نماید.

Mini AR Glasses

تیم طراح با توجه به تناسب، دقت ، زیبایی شناسی و مواد زبان طراحی MINI را وارد عینک کرد. تیم طراح، واسط کاربری طراحی کرد که رانندگان را به وسیله درک مستقیم از طریق جریانی از اطلاعات معنادار به جای رشته ای از رویداد های منفرد هدایت نماید. تجربه واقعیت افزوده ای (AR) که تیم طراح خلق کرد کرد به طور منحصر به فردی بر اساس مفهوم حرکت ایجاد شده است  که در آن ساختار  و جهت گیری  کار را برای کاربر در پیدا کردن  جهت گیری اش در دنیای واقعی با لایه های واقعیت افزوده (و.ا)  آسان می کند.

طراحی صنعتی حرفه‌ای است که با خلق مفاهیم جدید در حوزه‌های مختلف زندگی انسانی سروکار دارد.طراحی صنعتی فرآيند هنری طراحی محصولاتی است که به صورت صنعتی تولید می شوند.تفاوت اصلی که طراحی صنعتی  را از تولید جدا می کند نقش خلاقیت در تعیین و تعریف فرم و ویژگی های محصول پیش از تولید محصول به صورت فیزیکی است.همچنین تفاوت آن با صنایع دستی این است که در صنایع دستی محصول توسط خود خالق آن تولید می شود اما در طراحی صنعتی به طور معمول محصول توسط ماشین آلات صنعتی ساخته می شود(۱).

همه محصولاتی که تولید می شوند نتیجه فرآيند طراحی هستند با این حال ماهیت این فرآیند می تواند اشکال گوناگونی  داشته باشد.

  • طراحی ممکن است توسط یک فردا یا تیم بزرگ صورت بگیرد.
  • می تواند بر خلاقیت حسی تاکید داشته باشد یا محاسبات علمی در تصمیم گیری و معمولا بر هر دوی آن ها به طور همزمان تاکید می کند.
  • می تواند تحت تاثیر فاکتور هایی نظیر مواد، فرآیند تولید ، استراتژی  کسب و کار  و جنبه های اجتماعی، تجاری و زیبایی شناختی باشد(۲).

با توجه به آنچه گفته شد اگر چه  محور طراحی صنعتی (ID)   هنر و کاربرد تجاری هنر است اما  ارتباط تنگاتنگی با علوم مهندسی و بازاریابی دارد و یک طرح محصول موفق قطعا نتیجه مطالعات میان رشته ای فرد یا تیم طراح است.

ظهور طراحی صنعتی

شغل و پیشه  طراحی صنعتی، در پی انقلاب صنعتی در اروپا و بر اساس یک ضرورت شکل گرفت. تا پیش از انقلاب صنعتی، محصولات و کالاها  مورد استفاده مردم، توسط هنرمندان و پیشه وران با استفاده از روشهای دستی و نه ماشینی و در تعدادی  محدود ساخته می‌شدند. با ظهور ماشین و پدید آمدن روش های تولید ماشینی، چهره محصولات  تغییر کرد  و ساده بگوییم محصولات اگرچه ارزان تر و دسترس تر شده بودند اما فاقد هر گونه ظرافت و زیبایی بودند. حتی در مورد محصولاتی کاملا جدیدی که برای نخستین بار عرضه می شدند مانند جاروبرقی ظاهر زشت آن ها عاملی بازدارنده بود و از این رو نیاز  به زیباسازی و  آفرینش هنری منجر به شکل گیری حرفه طراحی صنعتی شد.

سینل

بیشتر متون جوزف کلاد سینل ( Joseph Claude Sinel) را به عنوان اولین طراح صنعتی تاریخ  می شناسند هر چند خودش  این موضوع را تکذیب می کند و می گوید من اولین طراح صنعتی در آمریکا هستم.در کنار او کریستوفر درسر ( Christopher Dresser) نیز به عنوان یکی از اولین طراحان صنعتی مستقل شناخته می شود. شاید نتوان شخصی را به عنوان اولین طراح صنعتی در نظر گرفت اما آنچه مشخص است اولین بار اصطلاح «طراحی صنعتی» در نشریه ماهانه هنر های زیبای  The Art Journal در سال  ۱۸۳۹ مطرح شد.

طراحی محصول( Product Design)

طراحی صنعتی زیر شاخه های مختلفی از جمله  طراحی  محصول، طراحی بسته بندی و طراحی خدمات دارد. طراحی شکلی از بیان است و محصولات، واحدی ارزی برای مبادلات به شمار می روند. محصولات به عنوان یک ارز،درآمد حاصل می کنند. طراحی محصول یک اصطلاح عام برای خلق شیئی است که از ایده طراحی به واسطه فرآيند طراحی نشات میگیرد و می تواند به بخش تولید اشیا، بازاریابی و تدارکات گسترش یابد.محصولات به واسطه ملاحظات خاصی که توسط طراح، مشتری یا مصرف کننده نهایی ارزش گذاری میشوند، طراحی می گردند و سپس از طریق  خرید و مصرف ، ارتباط بر قرار  می گردد(طراحی صنعتی چیست؟، انتشارات میردشتی).

طراحی خدمات(Service Design)

بیشتر اوقات وقتی از طراحی صنعتی صحبت می شود ، فقط به واژه محصول پرداخته می شود چراکه خاستگاه طراحی صنعتی ، به تولید توسط ماشین آلات صنعتی بر میگردد. در واقع در آن زمان صحبت از خدمات مفهوم چندانی نداشت اما اکنون ۷۹ درصد بزرگترین اقتصاد جهان یعنی آمریکا را بخش خدمات شکل می دهد و بسیاری از محصولات که روزی فیزیکی بودند حالا صرفا جنبه مجازی پیدا کرده اند.به هرگونه فعالیت یا مزیت گویند که از یک طرف به طرف دیگر ارائه می‌شود و لزوماً نامحسوس است و مالکیت چیزی را به دنبال ندارد.بیشتر خدمات نا ملموس می‌باشند. از آن‌جا که خدمات غالباً در قالب عملکرد یا تجربیات به مشتری ارائه می‌شود، تعیین مشخصات فنی یا مهندسی برای آن‌ها به‌صورتی که در زمینه کالاهای ملموس و با هدف ایجاد یکنواختی در تولید متداول است، امکان پذیر نمی‌باشد و از کیفیت خدمات برای بیان ویژگی های خدمت استفاده می شود.با توجه به این موضوع طراحان در دهه اخیر به طور فزاینده ای به طراحی مخصولات مجازی و خدمات روی آورده اند چراکه خدمات بخش عمده ای از طراحی را به خود اختصاص می دهند.در واقع ما شاهد این هستیم که رشته طراحی خدمات هم در کلاس های مهندسی نرم افزار ارائه می شود و هم در کلاس های طراحی صنعتی که این نشان دهنده ضرورت مطالعات چند رشته ای و میان رشته ای است و شاید ما شاهد از بین رفتن مرز های میان علوم هستیم.