غوطه وری در واقعیت مجازی یا  Immersion مفهوم مهمی است که  پژوهش گران VR برای دستیابی به آن تلاش می کنند.

این ویژگی  واقعیت مجازی، موجب می شود که کاربر در لحظه احساس حضور فیزیکی در دنیای غیرمجازی را داشته باشد. این حس ادراک با احاطه کاربر توسط تصاویر، صدا یا محرک های دیگر در سیستم VR روی می دهد.

این نام استعاره ای از تجربه غواصی است، که در کنسول از آن استفاده شده است. عبارت غوطه وری، همچنین می تواند به این خاطر که فرد خود را احاطه شدن در محیطی مصنوعی می بیند، تعریف شود. درجه محیط هنری یا مجازی، با ضریب اطمینان بالایی محیط را بازسازی می کند.

ارنست آدامز(Ernest Adams) طراح و مشاور ساخت بازی  سه دسته بندی کلی برای غوطه وری در واقعیت مجازی اشاره شده است(۱):

غوطه وری تاکتیکی(Tactical immersion)

این نوع غوطه وری را زمانی تجربه می کنیم که در حال انجام عملیاتی هستیم که شامل مهارت می شود. بازیکنان احساس می کنند در حال تکمیل اقدامات و در نتیجه موفقیت هستند.

غوطه وری استراتژیک(Strategic immersion)

این نوع غوطه وری نوعی چلش ذهنی است. بازیکنان شطرنج، هنگام انتخاب راهی برای حل مسئله، این نوع غوطه وری را تجربه می کنند.

غوطه وری روایت(Narrative immersion)

این زمانی اتفاق میفتد که بازیکنان روی یک داستان سرمایه گذاری کنند و شبیه به چیزی است که هنگام خواندن یک کتاب یا دیدن یک فیلم روی می دهد.

Staffan Björk و Jussi Holopainen در الگوهای طراحی بازی ها به دسته های مشابه اما با نامهای دیگر تقسیم می کنند. علاوه بر اینها، دسته ای جدید نیز به آنها اضافه کرده اند:

غوطه وری فضایی(Spatial immersion)

این نوع، زمانی اتفاق میفتد که جهان شبیه سازی شده، درک متقاعدکننده ای به گیمر بدهد. در این حالت گیمر، نسبت به جهان شبیه سازی شده، حس واقعی دارد(۲).

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *