واقعیت مجازی چه تاثیری بر صنایع می گذارد؟

در این مقاله به هشت صنعتی می پردازیم که  واقعیت مجازی (VR)  در حال تغییر آن هاست.

به عنوان محصول مصرفی واقعیت مجازی تنها کمی بیشتر از یک اسباب بازی است ولی کاربرد های تجاری بدون سرو صدا در حال تغییر شکل فرآيند های کسب و کار  هستند.

طی سال های اخیر به ما گفته شده که عصر واقعیت مجازی پیش روی ماست. شرکت های تکنولوژی سخت افزارهای تازه معرفی کرده اند و سیستم ها را جهت آماده سازی برای معرفی آنها به روز رسانی کرده اند٬ ولی تا کنون نتوانسته اند این علاقه ی گسترده را به عمل تبدیل کنند.

واقعیت مجازی٬ و هم اکنون واقعیت افزوده٬ عموما به عنوان پدیده های نو دیده می شوند: جالب برای بازی کردن در فروشگاه ها یا در خانه ی آن دوستی که وسواس تکنولوژی دارد٬ ولی بیشتر ما هدست های بزرگ یا سیستم کاردبرد گوگل(Google Cardboard) را به سر نمی گذاریم و از خانه خارج شویم.

با این حال٬ به نظر می رسد که صنایع واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در شرف عمومی شدن هستند. این صنایع  در حال خلق راه هایی برای ادغام تکنولوژی واقعیت مجازی و واقعیت افزوده برای ارائه ی فرصت های بیشتری برای کاوش محصولات و خدمات برای مشتریان هستند.

  1. معاملات املاک

دنبال خانه یا آپارتمان گشتن می تواند این حس را بدهد که گویا کار دومی گرفته اید. میان چک کردن لیست های املاک و وقت گذاشتن برای بازدید از آنها٬ خرید یا اجاره ی یک مکان جدید می تواند کار طاقت فرسایی باشد.

اما اگر بتوانید تمام آنچه یک خانه برای ارائه دارد را بدون خروج از خانه ی خود تجربه کنید چی ؟ شرکت های املاک در حال بازی با راهکارهای واقعیت مجازی هستند که این فرصت را به مشتریان می دهد که در ملک راه بروند و هر اتاق٬ هال و فضا را بدون خروج از منزل خود بررسی کنند.

  1. باغ وحش ها

گورو (Guru) یک اپلیکیشن است که سعی دارد تجربه ی باغ وحش رفتن را با آوردن حیوانات و محل زندگی آنها به زندگی مجازی بازتعریف کند. این اپلیکیشن به کاربران اجازه می دهد که از صداهای مختلف که اطلاعاتی از حیوانات مختلف ارائه می دهند انتخاب کند و همچنین ویدیو ها و پورتال های واقعیت افزوده ای درباره ی محل و سبک زندگی چانوران در طبیعت نشان می دهد.

  1. مد لباس( Fashion )

اخیرا شرکت گپ (Gap) از یک راهکار واقعیت مجازی رونمایی کرد که به مشتریان این امکان را می دهد که لباس هایی از کلکسیون آن را به تن کنند. فروشگاه های دیگر هدست های واقعیت مجازی به فروشگاه ها می آورند تا به بازدیدکننده ها اچازه دهند که احساس کنند در صف اول ارائه ی یک طراح لباس هفته ی مد نشسته اند.

  1. صنعت مهمانداری ( Hospitality )

اینترنت دنیا را کوچک کرده است. به لطف برنامه های مانند گوگل ارت (Google Earth)٬ مردم می توانند در پیاده رو های سانتورینی (Santorini) قدم بزنند و دقیقه ای بعد در یک چهار راه شلوغ در سیدنی باشند. روز به روز سازمان های مسافرتی بیشتری به علاقه ی مشتریان به سیاحت مجازی توجه می کنند.

اکسپدیا (Expedia) اخیرا ابتکار تازه ای بر مبنای واقعیت مجازی اعلام کرد که به مسافران این امکان را می دهد که وارد اتاق های هتل لیست شده شوند قبل از آنکه انتخاب های مقصد خود را انجام دهند.

  1. پزشکی

دنیای پزشکی در حال کشف راه ها و استفاده های متعددی برای واقعیت مجازی است تا به پزشکان و بیماران کمک کند. در حال حاضر بعضی پزشکان در اتاق عمل هدست واقعیت مجازی می پوشند تا تجربه ی عمیق تری از روش جراحی  در اختیار دانشجویان قرار دهند.

علاوه بر این٬ بیمارستان ها در حال آزمایش با واقعیت مجازی هستند تا بیماران احساس راحتی بیشتری کنند. برای مثال٬ ویزیت یو (VisitU)٬ یک شرکت در حال ظهور هلندی٬ عینک های مجازی ساخته تا کودکان در بیمارستان ها این فرست را پیدا کنند که زندگی در خانه یا کلاس را با این حال که در تخت بیمارستان هستند را تجربه کنند.

  1. سرگرمی و فیلم

از بدو تولد هالیوود٬ استودیوهای فیلم سازی شرکت های تهیه کننده در حال یافتن راه های جدیدی برای این هستند که پروژه های خود را جذاب تر و واقعی تر جلوه دهند. الآن٬ با تکنولوژی مجازی٬ استودیو های فیلم این فرصت را دارند که تجربه ی دیدن را از انفعالی به مشارکتی دگرگون کنند.

شرکت هایی مانند ویتین (Within) در حال جلب توجه و حمایت استودیو های بزرگ هستند به دلیل این که تکنولوژی آنها تجربه ی تماشای کامل را ایجاد می کند که تا اواخر٬ هالیوود تنها خواب آن را می دید.

  1. ورزش و سلامتی

خیلی از مردم برای ایجاد انگیزه ی ورزش کردن در خود به مشکل برمی خورند. همچنین پیدا کردن وقت برای رفتن به باشگاه یا کلاس فیتنس می تواند دشوار باشد. به لطف برنامه های نو ظهور واقعیت مجازی٬ کسانی که می خواهند هیکل خوبی داشته باشند نیازی به قربانی کردن وقت خود ندارند.

استارتاپ هایی مثل ایکاروس(Icaros) در حال ایجاد راه کارهایی هستند که خستگی و ملالت را از فیتنس خارج کنند. این سیستم ها به کاربران اجازه می دهند که احساس کنند واقعا در حال صخره نوردی یا بالا رفتن از دیوار هستند در حالی که از اتاق نشیمن خود خارج نشده اند.

  1. خودرو

از نظر تاریخی٬ صنعت خودر نیاز به تجربه ی فیزیکی خرید داشته تا سر پا باقی بماند. قبل از آنکه در یک خودروی جدید سرمایه گذاری کنند٬ مردم نیاز دارند که آن را خود تست کنند. به همین جهت صنعت خودرو در یافتن راه های جدیدی برای ارتباط با نسل های جوان تر تقلا کرده است. نسل های جدید نه تنها طرفدار اقتصاد اشتراک صندلی خودرو است٬ بلکه خرید دیچیتال را ترجیح می دهند.

هم اکنون٬ سازندگان خودرو مانند فورد (Ford) تجربه ی واقعیت مجازی را معرفی می کنند که هدف آنها ارائه ی حس واقعی داخلی خودرو را بدهد و تجربه ی مجازی آنچنان قدرتمندی ایجاد کنند که مشتریان بخواهند به بنگاه ماشین بروند و خودرو واقعی را تست رانندگی کنند.

منبع

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] در صنعت بازی شده است، برای اطلاعات بیشتر درباره آینده واقعیت مجازی به پایگاه تینگوتیم مراجعه […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *