در این مقاله به این موضوع می پردازیم که واقعیت افزوده (AR) چیست و چه کاربرد هایی دارد.

طبق تعریف مرکز پژوهش های واقعیت افزوده  ، Aumgented Reality  فناوری ای است که نمای فیزیکی زنده، مستقیم یا غیرمستقیم (و معمولاً در تعامل با کاربر) است، که عناصری را پیرامون دنیای واقعی افراد اضافه می‌کند. واقعیت افزوده ، واقعیت مجازی، واقعیت آمیخته همه زیر مجموعه ای از مفهوم کلی تر واقعیت رایانه ای (Computer-mediated reality) هستند.واقعیت رایاته ای  به امکان افزودن و حذف کردن اطلاعات  یا کنترل درک شخص از واقعیت از طریق کامپیوتر های پوشیدنی یا  دستگاه های دستی گفته می شودلازم به ذکر است که به واقعیت افزوده، واقعیت افزونه نیز گفته می شود.

از فناوری های متعددی برای ایجاد تجارت AR  استفاده می شود که  وسخت افزار های آن شکل های متعددی دارند.از ی نظیر GPS ، حرکت سنج ، دوربین و  سنسور مادون قرمز برای تطبیق شرایط   استفاده می شود. برای نمایش محتوای ایجاد شده نیز از سخت افزار های متنوعی استفاده می شود.

واقعیت افزوده در گوشی های هوشمند ، لنز ها و عینک ها قابل استفاده است. وب سایت تینگوتیم تعریف به اقدام به معرفی انواع مدل های عینک واقعیت افزوده کرده است و به تدریج جدیدترین مدل های عینک های واقعیت افزوده را پس از معرفی توسط شرکت های سازنده نقد و بررسی می نماید.

 برای اولین بار در سال ۱۹۰۱  نویسنده و شاعر  شهیر آمریکایی ال فرانک باوم نویسنده جادوگر شگفت‌انگیز شهر اُز  ایده  اینکه نمایشگری الکترونیکی داده ها را به زندگی واقعی اضافه کند مطرح کرد و آن را character marker نامید. این نخستین متنی است که ایده واقعیت افزوده را بیان می نماید طبق تاریخچه واقعیت افزوده ، شرکت های مربوط به سرگرمی های کامپیوتری و نیز شرکت های زیر مجموعه صنایع نظامی از مهمترین سرمایه گذاران این صنعت بوده اند.

با معرفی ARKit  در کنفرانس WWDC 2017   بستر مناسبی برای ساخت بازی های واقعیت افزوده شکل گرفت و برنامه نویسان متعددی از سراسر جهان برای بهره گیری از فرصت های ARKit

برنامه ریزی کرده اند  و حتی سایت آموزشی Udemy نیز بخشی را به آموزش واقعیت افزوده اختصاص  داده است .

واقعیت افزوده در ایران

در حالی که شرکت های بزرگ آمریکایی ، اروپایی و ژاپنی در حال کار بر گسترش نرم افزار های AR  هستند در ایران نیز تینگوتیم از گروه های پیشگامی است که به کمک مهندسین حوزه های مختلف در حال آموزش و کار بر روی واقعیت افزوده است  و چندین برنامه در حال ساخت برای پلتفرم iOS دارد. نتایج تحقیقات گروه تینگوتیم در قالب مقاله های علمی پژوهشی واقعیت افزوده  در کنفرانس های علمی منتشر شده اند.

آخرین نکته ای که درباب این فناوری باید اشاره کرد این است که این تکنولوژی با واقعیت مجازی  تفاوت دارد. مهمترین تفاوت آن هم این است که در AR   به محیط پیرامون فرد محتوای مجازی اضافه می شود اما در واقعیت مجازی یا  VR   به طور کلی محیط پیرامون فرد عوض می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *